
Yamaha RXA-810 Titan
| Info | Ge ditt omdöme | Tipsa en vän | Blogga |
Yamaha RX-A810 är den första modellen i Yamahas premiumserie Aventage. Fokus ligger på högsta ljudkvalitet med en alternativ och bättre konstruktion än deras enklare modeller. Yamaha RX-A810 leverar 7 x 100watt mot en belastning av 8 ohm, den har 8 st HDMI-ingångar och 2 utgångar.
Helt rätt i tiden finns styrning via Iphone och Ipad, dessutom är Android-app är på gång.
RX-A810 har kraftfulla slutsteg som är diskret uppbyggda för bästa ljudkvalitet, dessa drivs av en rejäl nätdel. För den som vill ha mer kraft och kontroll så går fronthögtalarna att bi-ampas.
Nytt för i år är A.R.T. (Anti-Resonance Technology) Wedge som är en femte fot i mitten under bottenplattan. Det dämpar vibrationer från transformatorn, transistorer och kylflänsar. Även vibrationer som orsakas av ljudet från högtalarna.
Alla AVENTAGE komponenterna har samma snygga, rena design med en elegant frontpanel i aluminium och rattar och reglage med "rätt" känsla. Frontpanelen i aluminium används för att effektivt skydda känsliga kretsar från externa ljud och elektronisk strålning från dimmer strömbrytare, lysrör, videomonitorer och så vidare. Detta säkerställer optimal ljudkvalitet även i många svåra och tuffa installations miljöer.
D/A omvandlingen från Burr Brown ser till att alla ettor och nollor hamnar på rätt plats för dina högtalare. Ljudbilden från Yamaha är som vanligt deras traditionella vilket är ljus, luftig och tydlig.
8st HDMI-ingångar varav en sitter på fronten är av version 1.4 ser till att du kan ansluta de mest moderna spelarna på marknaden. Via en HDMI-utgång finns funktionen ARC (Audio Return Chanel) som många nyare TV-apparater har.
Yamaha RX-V810A erbjuder nätverksfunktionalitet som ger dig tillgång till fler källor. Lyssna på Internetradio, strema din lagrade musik eller använd en webbläsare för att kontrollera och välja vad du vill lyssna på. Compressed Music Enhancer optimerar ljudåtergivningen av komprimerad musik.
Ett bra bildchipp (HQV) klarar att konvertera analoga bilkällor till HDMI 1080p. Chippet kan dessutom ge en bildförbättring från tex. en spelkonsoll eller DVD-spelare.
Yamaha använder sig av sina uppskattade DSP-program med färdiga ljudinställningar som verkligen ger lyft åt olika användingsområden. Med ett av dessa program lyfter Yamaha RX-A810 surroundkänslan ytterligare ett snäpp med DSP 3D. Detta ger en 3-dimensionell surroundkänsla från fronten utan några fysiska närvarohögtalare.
Vill du ansluta hörlurar har Yamaha en mycket bra teknik som kallas Silent Cinema. Tekniken gör att man med helt vanliga hörlurar kan lyssna enskilt på multikanalsmusik eller film med en riktigt bra simulering av surround. För att underlätta installationen av dina högtalare finns naturligtvis Yamahas erkänt välfungerande YPAO som mäter upp och optimerar ditt lyssningsrum. Hos 810:an har du möjlighet att mäta upp flera lyssningspositioner
| Tillverkare: | Yamaha |
| D/A-Omvandlare: | 192kHz/24-bit |
| Effekt: | 7 x 100 watt (8 ohm) |
| USB: | Ja |
| Övrigt: | 8 x HDMI, 1 x USB, 1 x Ethernet, 2 x Optisk, 2 x Koaxial,Phono, Komponenet, Stereo RCA, Hörlur, S-Video, komposit |
| HDMI: | 8 in 2 ut |
| Radio: | Ja |
| Färg: | Titan |
| Dimensioner (BxHxD):: | 435 x 171 x 369 (11,2kg) |
Se fler varor
Andra köpte även
- 2012-03-16
Ny serie slutsteg från DLS - 2012-03-02
Sangean - 2012-02-21
Kampanjpriser på DLS slutsteg - 2011-12-23
Mellandagsrean - 2011-12-15
Information om Pioneer
![]() |
Yamaha RX-V671 svart 3490 kr |
![]() |
Glassäkring 10A 9 kr |
![]() |
GAS Silver GS1222 798 kr |
![]() |
GAS DTS51 2499 kr |
![]() |
DLS FLATBOX MINI 2990 kr |





















